Home | Literature

Literature

image

David H Lawrence

English novelist, story writer, critic, poet and painter, one of the greatest figures in 20th-century English literature.
Full story

E kuqe e athët

image
Fëmijët mblidhnin shegë të egra rrëzë mureve të kalasë, të athëta si historitë e mbretërve ilirë, poshtë Drini qëronte lëmashkun e shekujve mbi......
Full story

Kasëm Trebeshina (1926 - 2017)

image
Lajmëtar i dites dritën pasqyron, nga errësira lind ne te mbaruar. N´agimn´ e purpurt permbi bot` shikon, nga drita vdes pas dritës dashuruar!...
Full story

Prrue në Dukagjin

image
Rrezet e para të ditës, shigjeta xixilluese, shkrepnin nëpër blerim të dendun të spërvjerrave bimore pa mujtë me depërtue në thellësi të tyne....
Full story

Paradoks

image
Ndërsa ne jemi po aty ku na flaku Big-Bengu para 5 miliardë vjetësh......
Full story

Oda e Vjeshtës

image
Dhe çdo mendim që është edhe një qoshe e fshehtë, dhe çdo fjalë që gjithashtu është një maskë....
Full story

* * *

image
Është një cep magjepsës i Arkipelagut grek : ujëra blu ledhatues, ishuj, shkëmbinj, brigje të lulëzuar, një panoramë magjike në largësi, një perëndim dielli trullosës ......
Full story

Shtegu i rëndë

image
Ëndrra të qeta të një syri gjumë përmbi botë, dielli rrezatonte, shkëmbi vezullonte, pema ngrihej krenare, zogu këndonte me zë të rëndë. ...
Full story

Ole dhe Trufa

image
Zogjtë që nuk kishin migruar në vendet e ngrohta, pushonin në degët e zhveshura të pemëve. Mes tyre kishte harabelë, zogj këta të......
Full story

Lamtumira e Muzave

image
Arkaizmi dhe nostalgjia janë sterilë. Muzat nuk do të kthehen. Idioma krenare “vërtetësi, bukuri dhe mirësi” është......
Full story
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 1547 | displaying: 1 - 10
Log in
Featured author